Sąjunga tarp proto, kūno ir dvasios – vienas iš labiausiai praktikuojamų užsiėmimų, kuris traktuojamas kaip ne bet kas kitas, bet kaip gyvenimo būdas. Nenustebkite, jei kalbant apie jogą, išgirsite ir sąvoką, jog tai mokymo sistema apie kūną, protą, vidinę dvasią. Taip, norint užsiiminėti joga – reikia to nuosekliai mokytis. Ir šio meno mokomasi jau daug tūkstančių metų, o gimtoji šalis yra Indija. Jogos mokymas šiandieną lygiai toks pats svarbus kaip ir senaisiais laikais. Tai nėra religija, tai – praktiniai patarimai. Na, o kokie jie – skaitykite toliau.
Joga: istorija
Pats žodis „Joga“ yra kildinamas iš Sanskrito žodžio šaknies „Yug“. Šios šaknies reikšmė – sujungti, suvienyti. Kai kalbama apie vienybę, turima omenyje proto bei kūno sąjungą. Joga siekiama individualios žmogaus sąmonės susiliejimo su Visata.
Taigi joga yra senovinė praktika, kurioje pagrindinis dėmesys skiriamas kvėpavimui, lankstumui ir jėgai. Jos metu mokomasi suderinti visus šiuos dalykus, siekiant pagerinti psichinę gerovę. Šie visi pratimai skirstomi į fizinių, psichinių ir dvasinių disciplinų grupes. Pagrindiniai komponentai – kvėpavimas ir taisyklinga kūno poza.
Rigveda
Pirmosios jogos užuomazgos, manoma, atsirado daugiau nei prieš 5000 metų Šiaurės Indijoje. Pats žodis „Joga“ pirmą kartą paminėtas senoviniuose sakraliniuose tekstuose – Rigveda. O jos istorija geriausiai apibūdinama keliais skirtingais laikotarpiais.
Vedų laikotarpis
Tai ankstyviausias žinomas jogos laikotarpis ir vadinamas būtent taip, nes tai buvo laikas, kai buvo sukurtas induistų raštas, žinomas kaip Vedos. Tai laikai, kai atsirado ir pirmieji žmonės, kurie pradėjo praktikuoti jogą. Tiesa, jie dažniausiai gyveno vieni, atsiskyrę ir šalia gamtos. Jie tokią vietą laikė geriausia vieta užsiimti joga niekam netrukdant. Šie žmonės mėgo atsiskirti nuo visuomenės, dėl to neretai likdavo ir džiunglėse. Būtent dėl šio sąlyčio su gamta daugelis jogos centrų šiandieną yra įsikūrę giliai miškuose.
Brahmanas, Atmanas, Bhagavadgyta
Po šio laikotarpio išaušo ikiklasikinis laikotarpis. Jis nuo pastarojo skiriasi savo skirtingomis dvasinėmis konepcijomis. Pirmoji iš jų yra pagrįsta Visata ir žinoma kaip „Brahmanas“. Antroji – savęs peržiangimas – „Atmanas“. Abi šios koncepcijos puikiai derėjo tarpusavyje. Kalbant apie šį laikotarpį, reikia paminėti, kad šis laikotarpis taip pat apima „Bhagavadgyta“ formavimąsi. Tiems, kam šis žodžių junginys nėgirdėtas paaiškinam, kad tai senovinis induistų raštas, kuris neabejotinai yra garsiausias visų laikų induistų raštas.
Patanjali
Klasikinis jogos laikotarpis siejamas su Patanjali. Jis organizavo jogos turinį sutrų pavidalu, kad kitiems būtų daug lengviau sekti šią praktiką. Šios jogos sutros ir pagimdė klasikinę jogą. Patanjali buvo labai vertinamas, o jo darbas tiek naudingas, jog visi jogai buvo priversti skaityti jo tekstus.
Postklasinė joga
Toliau joga įžengė į postklasikinės jogos laikotarpį. Šiuo laikotarpiu joga atkeliavo ir į Vakarų šalis. Be to, daugelis žmonių, užsiimančių joga nusprendė persikelti į Vakarus, kad išmokytų smalsuolius jogos meno. Vienas tokių pavyzdžių yra Swami Sivananda. Jis parašė daugiau nei du šimtus knygų apie jogą ir padėjo jai klestėti šiuo laikotarpiu. Kitas jogas – Maharishi Mahesh Yogi – padėjo sukurti Transcendentinę meditaciją, kuri užvaldė Vakarų pasaulį. Po šio įvykio milijonai žmonių pradėjo ją praktikuoti visame pasaulyje, įskaitant ir įžymybes.
Šiuolaikinė joga
Na štai ir priartėjome prie šiuolaikinė jogos. Joga visais laikotarpiais vystėsi, todėl šiandieną ji yra labai efektyvus būdas išlaikyti proto, kūno ir sielos vienybę, jungtį. Naujausia jogos forma yra „Hatha“, kilusi iš ankstyvųjų jogos sutrų. „Hatha“ dar turi ir savo rūšis, iš kurių populiariausios yra: „Sivananda“, „Iyengar“, „Bikram“ ir „Kundalini“ jogos.
„Kundalini“ joga
Sanskrito kalba „Kundalini“ reiškia „susivyniojusi gyvatė“. Buvo tikima, kad dieviškoji energija sukuriama stuburo apačioje. Ši energija, kaip teigiama, yra ta energija, su kuria gimstama. „Kundalini“ joga veikia taip, kad „išvyniotų šią gyvatę“ ir sujungtų mus su šia dieviška energija. Iš pradžių aptariamoji joga buvo tik energijos ir dvasinės filosofijos mokslo studija. Senovėje karališkieji asmenys sėdėdavo su šios jogos meistrais, kad susipažintų su senovės moksliniais „Kundalini“ mokymais, dvasinėmis vizijomis. Vakaruose „Kundalini“ atsiradimas yra siejamas su Yogi Bhajan. Būtent šiam asmeniui ir yra dėkojama už šios jogos rūšies atsiradimą.
„Shanti“ joga
Šios jogos stilių sukūrė Shanti Gowan – gerai žinomas jogos guru Australijoje. „Shanti“ joga paskirtis yra gydyti fizinį skausmą bei mažinti emocinį nestabilumą. Šis holistinis gydymas yra lengvai išmokstamas ir veikia žmogaus kūną, protą ir dvasią. Ji praktikuojama trimis etapais: išorinės jogos, vidinės jogos ir neatsiejamos jogos žingsniais. Išorinis etapas apima fizinius „Shanti“ jogos apsektus. Jis susideda iš jogos pozų, kuriomis siekiama sustiprinti kūną, puoselėti vidinius organus. Vidinės jogos etape yra stiprinami vidaus organai kvėpavimo būdu. Čia labai svarbu gebėti taisyklingai kontroliuoti įkvėpimus ir iškvėpimus. Na ir neatsiejamas jogos etapas – tai psichikos, kūno ir proto suderinamumas, subalansavimas. „Shanti joga“ Lietuvoje.
„Mai Ram“ joga
„Mai Ram“ joga yra siejama su guru Mai Ram. Jis intergravo klasikinės nathų tradicijas į vieną visumą, apjungiant protą, kūną bei dvasią tam, kad šiuolaikinis žmogus puoselėtų save. Ši jogos kryptis apjungia ir kitas jogos kryptis tokias kaip „Hatha“, „Radža“, „Krija“, „Karma“, „Bhakti“, „Džnana“. Ji apima penkis sudėtingumo ir tobulėjimo lygius: Yoga Open, Yoga Basic, Yoga Advanced I ir II, Yoga Master. Tas, kas užsiiminėja būtent šia jogos kryptimi yra pastebėję, jog nuosekliai ją praktikuojant, laikantis disciplinos tampa lengviau adaptuotis šiandieniniame pasaulyje, išlaikyti tinkamą sveikatingumo lygį bei ugdyti požiūrį į teisingą gyvenimą. „Mai Ram“ joga Lietuvoje.
„Krija“ joga
Šios jogos praktika daugelį metų buvo slepiama nuo viso pasaulio. Ji buvo atgaivinta 1861-maisiais metais, kai didysis jogas Mahavataras Babadžis išmokė šios technikos savo mokinį Lahiri Mahasaya. Pastarasis tuomet išmokė savo mokinį Sri Yukteswarą, o šis – savo mokinius, iš kurių vienas buvo Paramhansa Yogananda. Yogananda išleido knygą „Jogo autobiografija“ ir ją išpopuliarino per viešą mokymą Vakaruose. „Krija“ joga apima senovinę energiją ir kvėpavimo valdymo meditacijos pratimus. Jos metu siekiama visapusiško dvasinio kelio atradimo, kuris apima papildomas meditacijos praktikas ir teisingą gyvenimą. „Krija Joga“ Lietuvoje.
„Camijoga“
„Camijoga“ – tai „Hatha“ ir „Vinyasa“ tipo joga. Jos užsiėmimo metu praktikuojamos jogos pozos, kvėpavimo pratimai, kaip reikia teisingai atsipalaiduoti, susikoncentruoti ir medituoti. Jos metu skatinama atrasti sielos ir kūno vienovę, įsigilinti ir pajusti save minčių sutelkimo dėka čia ir dabar. Raginama atsigręžti į vidinę energiją ir jos tėkmę. Šios jogos naudą pastebėsite kūrybiškume bei dėmesingume, harmonizuosite emocinę būseną. Užsiėmimų metu būsite pakilios, džiugios nuotaikos. Atrasite pasitenkinimo ir pasitikėjimo savimi jėgą. Tai naudinga ir jūsų atminčiai bei koncentracijai, puoselėjamas grakštumas ir lankstumas, pusiausvyra. Be viso to sustiprinsite raumenis, pramankštinsite sąnarius ir išlaisvinsite visą susikaupusią įtampą. Sustiprinsite stuburą, tapsite ištvermingesni, o jūsų kraujas taip pat liks dėkingas, nes skatinama kraujo apytaka bei stiprinama imuninė sistema. „Camijoga“ Lietuvoje.
Kad ir kokią jogos ir sporto rūšį bepasirinktumėte, būkite tikri, kad jos nauda – begalinė. Išbandykite keletą, kad rastumėte jums labiausiai tinkantį jogos užsiėmimą ir mėgaukitės viso kūno ir dvasios ramybe.