Norėdami pagerinti savo išvaizdą, savijautą, figūrą žmonės ima ieškoti būdų kaip tai padaryti. Vieni ieško kuo paprastesnių būdų, kad netektų aukoti daug savo laiko ar investuoti daug pinigų. Kiti konsultuojasi su specialistais, darosi tyrimus dėl būtent jiems netinkamų maisto produktų ar nusiperka sporto klubo abonementą su išgirto asmeninio trenerio konsultacijomis. Dar kiti griebiasi griežtų dietų. O ką apie dietas ir būdus numesti svorio žinote jūs? Manote, jog dieta yra sunkus ir varginantis kelias nepageidaujamų kilogramų šalinimui? Visai ne! Dieta gali būti ir labai malonus jūsų gyvenimo atradimas, kur galėsite valgyti ir žemaitiškus blynus su riebios grietinės padažu! Skamba puikiai? Tuomet susipažinkite su keto dieta.
Kas yra keto dieta?
Keto dieta ar kitaip vadinama ketogeninė mityba – tai mityba paremta dideliu sveikųjų riebalų, vidutiniu ar mažu baltymų ir itin mažu angliavandenių suvartojimu. Pagrindinis šios mitybos principas – imituoti badavimo būseną, energiją panaudoti iš riebalų, o ne gliukozės atsargų. Keto dietos esmė yra pakeisti organizmo energijos šaltinį iš angliavandenių, kaip visiems yra įprasta, į riebalus. Taip organizmas sukuria poreikį deginti energijos sankaupas Jūsų kūne. Turime kūną priversti naudoti riebalus kaip energijos šaltinį. Puiku tai, jog keto mityboje nėra kalorijų skaičiavimo. Visai nesvarbu ar produktas iš pažiūros sveikas – tai obuolys, manų košė ar tortas – galiausiai virškinimo sistemoje, jie yra suskaidomi iki to paties cukraus, t.y. gliukozės. O neišeikvota gliukozė organizme virsta kūno riebalais. Taigi jeigu laikysitės keto mitybos Jūs valgysite kokybišką ir svarbiausia sotų maistą. Drąsiai galėsite rinktis mėsą, žuvį, lapines ir kitas daržoves, pieno produktus, riešutus, sviestą bei aliejus.
Keto mitybos privalumai
Pagrindiniai keto mitybos privalumai: padeda sumažinti alkį, padeda sudeginti daugiau riebalų, gali padėti sumažinti trigliceridus (trigliceridai – glicerolio ir riebalų rūgščių esteriai arba tiesiog riebalai). Taip pat padidina „gerąjį“ cholesterolį, sumažina cukraus lygį kraujyje ir insuliną, gali padėti sumažinti aukštą kraujo spaudimą. Keto dieta teigiamai veikia metabolinius sutrikimus, padeda pagerinti „blogojo“ cholesterolio profilį, teigiamai veikia smegenų veiklą, padeda kovoti su rezistencija insulinui (rezistencija insulinui tai – atsparumas insulinui: insulino kraujyje vis daugėja, bet tai nesumažina gliukozės koncentracijos ir ji taip pat didėja), gali padėti gydyti epilepsiją. Tai išties puikus būdas pagerinti savo išvaizdą, savijautą bei figūrą.
Keto dieta pradedantiesiems
Laikantis ketogeninės dietos svarbu daug aspektų, ypač jei tai keto dieta pradedantiesiems. Dėl to prieš pradedant laikytis tokios mitybos labai svarbu pasitarti su gydytoju. Svarbu, kad organizmas gautų pakankamai skysčių, derėtų vartoti maisto papildus ir elektrolitus. Jei žmogus turi rimtų virškinimo problemų, taip pat būtina pasitarti su gydytoju. Nors keto dieta ir sveika mityba šiuo metu itin populiari, garsiausi pasaulio specialistai rekomenduoja visais atvejais pasitarti su gydytoju bei patiems neeksperimentuoti. Keto dieta buvo pirmiausia sudaryta sergantiems žmonėms. Jiems ši mityba buvo vienas iš lėtinių ligų gydymo metodų.
Keto mityba padeda pakeisti energijos šaltinį ir tuo pačiu organizme pradeda mažėti uždegiminiai procesai. Pakeitus energijos šaltinį organizmas gali lengviau kovoti su ligomis. Tam, kad organizmas įprastu riebalus naudoti kaip energijos šaltinį, tokios mitybos laikytis reikėtų mažiausiai 3 mėnesius, palaipsniui didinant valandų skaičių nuo paskutinio dienos valgymo ir pirmojo sekančio dienos valgymo ir stengtis neužkandžiauti. Tinkamai sudaryta ir Jums pritaikyta keto mityba gali būti puikus būdas maitintis visą gyvenimą, taip gebant išlaikyti norimą svorį ir gerai jaustis.
Keto mityba – tai ką gi valgyti?
Kaip jau minėjome anksčiau – keto mityba tikrai nėra ribojanti ar nuobodi. Keto dietos pagrindas – gerieji riebalai, baltymai ir maža dalis angliavandenių. Gerieji riebalai: sezamo sėklos, linų sėmenys, vištiena, kiauliena, jautiena, avokadai, alyvuogės, nerafinuotas alyvuogių aliejus, kokosai, riešutai, riešutų sviestas, riebūs pieno produktai. Taip pat keto mityboje galima valgyti majonezą bei sviestą. Baltymai: vištiena, kiauliena, aviena, jautiena, lašiša, skumbrė, sardinės, silkė, įvairios jūrų gėrybės, kiaušiniai, riešutai. Taip pat galima papildomai vartoti proteiną. Paminėsiu, kad drąsiai galite valgyti net vištienos odelę! Kiaušinius galite valgyti tiek virtus, tiek keptus – juose gausu daug mineralų ir vitaminų, o viename dideliame kiaušinyje vidutiniškai yra tik 1 gramas angliavandenių, todėl tai – idealus produktas besilaikantiems keto dietos. Laikantis keto dietos daržovių valgyti taip pat reikia, tačiau jos tinkamos tik tos, kuriose mažai angliavandenių. Rinkitės tokias daržoves: rauginti agurkai, rauginti kopūstai, špinatai, kopūstai (įvairių rūšių), šparagai, brokoliai, cukinijos, žali agurkai, įvairios salotos, česnakai, svogūnai ir svogūnų laiškai, alyvuogės, grybai.
Keto dietos produktai, kurių geriau vengti
Ši dieta labai stipriai riboja angliavandenių vartojimą. Keto dietos produktai, kurių reikėtų atsisakyti yra šie: saldinti gaivieji gėrimai, sultys, energetiniai gėrimai, alus, sidras, saldūs vynai, saldainiai, ledai, bandelės, konditeriniai gaminiai, medus, duona, ryžiai, kukurūzai, krekeriai, spragėsiai, traškučiai, miltai, kurie gaminami iš kviečių ir kitų grūdų, net jei jie vadinami gaminiais be glitimo. Atsisakyti bulvių, morkų, burokėlių bei daugumos kitų šakninių daržovių. Ankštinės daržovės taip pat turi nemažai angliavandenių, tad jas vartoti patariama nebent mažais kiekiais. Vaisius ir uogas vartoti galima itin mažais kiekiais, kadangi saldžiuose vaisiuose paprastai yra daug cukraus. Laikydamiesi keto dietos, geriau pamiršite liesą pieną, jogurtą be riebalų.
Taigi, jei tikrai esate apsisprendęs žengti pirmąjį žingsnį lieknesnio kūno link – tai puikus sprendimas pasirinkti keto dietą. Su keto mityba liūdna tikrai nebus. Patirsite puikių akimirkų, suprasite, kad dieta gali būti išties smagi, lengva, o svarbiausia soti!