Olimpinės žaidynės – skandalai ir įdomūs faktai

Sporto šventė, Olimpinės žaidynės, savo ištakas siekianti senovės Graikiją ir atgaivinta XIX amžiaus pabaigoje, šiuo metu yra vienos svarbiausių pasaulio sporto varžybų. Ne vieno tūkstančio dalyvių sulaukianti sporto ir žiemos šventės išties žavi savo originalumu. Organizatoriai kiekvienais metais siekia ir tikisi, jog Olimpinės žaidynės praeis sėkmingai be didesnių kliūčių, tačiau yra atvejų, kai tam tikra Olimpiada yra susilaukusi ne tik prieštaringų nuomonių, bet ir įvykių, kurie buvo plačiai aptariami viešojoje erdvėje.

olimpines-zaidynes-2004-2008-2016

Skandalingiausi olimpinių žaidynių įvykiai

Jau daug metų gyvuojančios olimpinės žaidynės suburia įvairių šalių ir kultūrų atstovus. Čia susitinka ir skirtingi požiūriai, dėl to, tikriausiai, dar nė viena Olimpiada nėra nesusilaukusi nepasitenkinimų ar kitų skandalų. Toliau apžvelgsime Olimpiadų įvykius, kurie susilaukė kontraversiškų nuomonių per visą Olimpinių žaidynių istoriją.

2004 olimpinės žaidynės

2004 olimpinės žaidynės pasižymėjo uždraustų dopingų preparatų vartojimu. Šioje Olimpiadoje dėmesį patraukė amerikietis Džeromas Jangas bei dukart pasaulio čempione tapusi Keli Vait. Po šių įvykių sporto komentatoriai kaltino JAV lengvosios atletikos federaciją, kad pastaroji nepraneša Tarptautinei federacijai apie tokius įvykius ir toliau sėkmingai dalyvauja Olimpinėse žaidynėse.

2016 olimpinės žaidynės

2016 olimpinės žaidynės garsiai nuvilnijo viešojoje erdvėje tuomet, kai Brazilijai atiteko garbė organizuoti Olimpines žaidynes. Tuomet daugelis užsienio apžvalgininkų reiškė abejones, ar ši šalis išvis sugebės tinkamai suorganizuoti tokio didelio masto tarptautinį renginį. Buvo keliamas klausimas, ar išvis derėjo suteikti tokią galimybę ir Brazilijai būti Olimpinių žaidynių šeimininke. Tokios viešosios nuomonės formuotojai pažymėjo, kad ši šalis nėra tiek išsivysčiusi ir daugeliui iš jų ji asocijuojasii su narkotikais, nusikalstamumu bei lūšnynais. Jie niekaip nevertino teigiamai Brazilijos šiame įvykių kontekste. Toks kilęs ažiotažas nutapė šalies portretą dar tamsesnėmis spalvomis nei jos buvo iki šiol. Nors išpūstas burbulas ir atkreipė dėmesį į pačią šalį, tačiau tai nesustabdė Brazilijos organizuoti Olimpiadą.

2008 olimpinės žaidynės

2008 olimpinės žaidynės susilaukė visuomenės dėmesio taip pat. Tuo metu buvo manoma, kad Michaelas Phelpsas, kuris pelnė net septynis aukso medalius – jų nenusipelnė. Šis ažiotažas kilo dėl to, kad jis plaukimo rungtyje visgi pralaimėjo sekundės šimtąją. Kritikai teigė, jog nuotraukose matyti, kad jis nėra laimėtojas, o juo tapo tik todėl, kad tariamai už šią jo pergalę buvo sumokėta. Olimpinis komitetas laikėsi tvirtai ir visiems kritikams teigė, kad, jų manymu, Michaelo pergalė nekelia jokių abejonių ir jis yra teisėtas šios rungties nugalėtojas.

2021 olimpinės žaidynės

Šiais metais Tokijoje įvykusi Olimpiada taip pat patyrė skandalą. Dar Olimpinių žaidynių išvakarėse organizatoriai atleido ceremonijos direktorių Kentaro Kobayashi. Atleidimo iš pareigų priežastimi tapo ankstesnis pasišaipymas iš holokausto. Sprendimas buvo praneštas ketvirtadienį, likus tik vienai dienai iki ceremonijos atidarymo. 2021 olimpinės žaidynės tvirtai laikėsi pozicijos, kad bet koks Tokijo Olimpinių žaidynių ryšys su Kentaro Kobayashi turėtų neigiamos įtakos ir įžeistų milijonų žydų atminimą. Taip pat tai reikštų pasityčiojimą ir iš pačių žaidynių. Olimpinės žaidynės 2021, kurios buvo atidėtos metams dėl pandemijos, patyrė daug nesėkmių, tačiau tai nesutrukdė sėkmingam jų įgyvendinimui.

Kad ir kokios negandos užklupo kiekvienų metų Olimpines žaidynės – jos visos buvo įgyvendintos sėkmingai. Tai nesustabdė nei pačių šalių organizatorių, nei atletų iš įvairių pasaulio šalių siekti geriausių rezultatų Olimpinėse žaidynėse.

Olimpinių žaidynių simboliai

Olimpinės žaidynės – ypatingas visuotinis įvykis, kurio metu susitinka įvairių sporto šakų atstovai pademonstruoti aukščiausius savo pasiekimus. Nekreipiant dėmesio į tai, kokius sunkumus tenka patirti Olimpinėms žaidynėms, jos iki šių dienų visus žavi savo simbolika ir atributika.

olimpiniai-ziedai-veliava-himnas

Olimpiniai žiedai

Pats pagrindinis ir svarbiausias Olimpinis simbolis yra penki Olimpiniai žiedai. Visi jie – vienodo dydžio bei sunerti iš kairės į dešinę štai tokia spalvų tvarka: mėlynas, juodas ir raudonas žiedai – viršuje, o geltonas ir žalias – apačioje. 1912-taisiais metais juos sukūrė P. de Kubertenas ir kaip pats autorius teigia, tai simbolizuoja penkis Žemės žemynus: Afriką, Aziją, Ameriką, Okeaniją ir Europą, iš kurių atvyksta sportininkai dalyvauti šiose žaidynėse.

Olimpinė vėliava

Olimpinę vėliavą taip pat kūrė P. de Kubertenas (1925-taisiais metais), kurioje yra išdėstyti penki Olimpiniai žiedai baltame fone. Įdomu ir tai, kad tokios Olimpinės vėliavos kabo tuose miestuose, kurie ketina priimti būsimas ateinančias Olimpines žaidynes. Pasibaigus Olimpinėms žaidynėms ir jų uždarymo ceremonijos metu, Olimpinė vėliava perduodama tai valstybei, kurioje bus organizuojamos kitos Olimpinės žaidynės. Pačių Olimpinių žaidynių metu stadionuose pakabinamos kiek didesnio formato ir tik toms žaidynėms skirtos vėliavos. Žiemos Olimpinės žaidynės turi savo atskirą vėliavą, kurios pavadinimas yra „Oslo vėliava“.

Olimpinis devizas

Apie olimpinį devizą esamę girdėję visi. Citius, Altius, Fortius (greičiau, aukščiau, stipriau) – lotyniškas posakis, puikiai žinomas visuose pasaulio šalyse, kurį pasiūlė taip pat P. de Kubertenas. Painėtina, kad šį šūkį minėtasis menininkas sugalvojo ne pats, o išgirdo iš savo gero draugo, sporto entuziasto Henrio Didono. Ir štai 1924-taisiais metais šūkis buvo pristatytas Olimpiadai.

tokijo-olimpines-zaidynes-2021

Olimpinė liepsna

Ne ką mažiau dėmesio susilaukia ir dar vienas Olimpinis simbolis – Olimpinė liepsna. Tradicija uždegti Olimpinę ugnį atsirado 1936-taisias metais ir ją uždegus įvairiais būdais nešti iš Olimpijos į tą vietą, kur bus kitos žaidynės. Olimpinė liepsna įnešama į atidarymo stadioną ir nuo šio deglo uždegamas žaidynių aukuras, kuris neužgesta visų žaidynių metu. Šią Olimpinę liepsną neša įvairūs politikai, sportininkai, įžymūs bei paprasti žmonės.

Olimpinis himnas

Olimpinis himnas pradėtas giedoti 1896-taisiais metais. Jo kompozitorius – Spyridon Samaras, o žodžius sukūrė Kostis Palamas. Oficialiu olimpiniu himnu pripažintas 1958-taisiais metais.

Nuo senų senovės Olimpinės žaidynės yra ta vieta, kuri suburia tūkstančius dalyvių ir žiūrovų. Laikui bėgant vis kas nors keičiasi, tobulinama, tad Olimpinės žaidynės – gyvas ir besikeičiantis tradicijų tęsinys.

Olimpinės žaidynės – skandalai ir įdomūs faktai
Scroll to top